Gazze’ye insani yardım taşıyan ikinci gemi Kıbrıs’tan yola çıktı

Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in saldırısı altındaki Gazze Şeridi’ne Kıbrıs Cumhuriyeti üzerinden insani yardım taşıyan ikinci gemi, Larnaca Limanı’ndan ayrıldı.

Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı, yaklaşık 400 ton ağırlığında gıda taşıyan ikinci yardım gemisi bugün Gazze’ye doğru yola çıktığını aktardı. Buna göre, Larnaca Limanı’nın dışında halihazırda demir atmış durumda bulunan bir kargo gemisine bir kurtarma gemisi ve yine limanda demirli olan, yardım taşıyan bir platform daha eklendi. Kurtarma gemisinin yardımı zincirle çekeceği bilgisi verildi.

Bu, Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerinin İsrail’le işbirliği içinde, Gazze’ye kara yoluyla yardım ulaştırmak için oluşturduğu deniz koridoru kullanılarak yapılan ikinci yardım sevkiyatı oldu.

İLK YARDIM MİSYONU 19 MART’TA TAMAMLANMIŞTI

ABD merkezli Dünya Merkezi Mutfağı (World Central Kitchen – WCK) isimli yardım kuruluşu, söz konusu yardım misyonuna, İspanya’nın Açık Kollar (Open Arms) isimli yardım kuruluşuyla birlikte başlamıştı. Finansmanın büyük bir kısmı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından karşılanırken, Kıbırslı yetkililer de misyona destek sağlıyor.

BAE tarafından 19 Mart’ta tamamlandığı açıklanan ilk deniz sevkiyatında, yaklaşık 200 ton pirinç, un ve protein bulunuyordu. BAE’nin yaptığı açıklamada, Kıbrıs’tan Gazze’ye 240 tonluk yardımı taşıyacak ikinci yardım gemisinin de hazırlandığı belirtilmişti.

BAE’nin, Gazze Şeridi’ne yardım sağlamak amacıyla yiyecek, su ve tıbbi malzeme de dahil olmak üzere Gazze’ye 21 bin ton acil malzeme ulaştırdığı aktarılan açıklamada, bu yardımları ulaştırma işleminin 216 uçak seferi, 10 havadan indirme, 964 tır ve iki gemiyle gerçekleştirildiği bildirilmişti. İlk yardım sevkiyatından farklı olarak, bugün başlayan sevkiyatta daha sonra denizden yapılacak yardımlarda da yardımcı olması için iki forklift ve bir vincin de bölgeye sevk edildiği bilgisi paylaşıldı.

ABD, YÜZER İSKELE İNŞA EDİYOR

Öte yandan, ABD de ayrı bir misyonun parçası olarak, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye yardım ulaştırılması için yüzer bir iskele inşa etmeyi planlıyor. İnşaatın 1 Mayıs’ta sona ereceği öngörülüyor. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’in dün yaptığı açıklamaya göre, inşaatın 15 Nisan civarı tamamlanması da mümkün görünüyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x